Menu

Szczepienia

Przeciwko jakim chorobom można zaszczepić Twojego konia?

grypa, tężec, choroby wywoływane przez Herpeswirusy (zakaźne zapalenie nosa i tchawicy oraz ronienia zakaźne) to choroby przeciwko którym najczęściej wykonuje się szczepienia. Jak często należy szczepić konia?

Według przepisów PZJ /FEI jednym z warunków dopuszczenia konia do udziału w zawodach jest szczepienie na grypę. Pierwsze i drugie szczepienie w odstępie nie mniej niż 21 dni i nie więcej niż 92 dni. Następne w odstępach 6 miesięcznych (dopuszczalny jest 21 dniowy okres przekroczenia terminu), ale nie później niż tydzień przed zawodami.

Szczepienia przeciwko tężcowi należy powtarzać co 2 lata, natomiast szczepienie bazowe wykonuje się tak samo jak szczepienie na grypę.

Przeciwko herpeswirusom klacze źrebne szczepimy w 5, 7 i 9 miesiącu ciąży. Konie nie używane w rozrodzie raz na 6 miesięcy. Jeżeli klacz hodowlana była szczepiona regularnie co 6 miesięcy wówczas nie ma potrzeby jej trzykrotnego szczepienia. Szczepienie bazowe, podobnie jak przeciwko wszystkim innym chorobom, wykonujemy dwukrotnie w odstępie 4 do 8 tygodni.Kiedy zaczynamy szczepić?

Pierwsze szczepienia wykonujemy około 6 miesiąca życia źrebaka, jeżeli tylko jego matka była regularnie szczepiona. W przypadku, kiedy klacz nie miała wykonanych regularnych szczepień, pierwsze szczepienie można przyspieszyć o 2 miesiące. Po pierwszym szczepieniu wykonujemy szczepienie przypominające po 4 do 8 tygodniach. Kolejne szczepienia wykonujemy regularnie co 6 miesięcy.Czym są „szczepienia przeciwko kulawce źrebiąt”?

Jest to podawanie nowonarodzonemu źrebięciu w ciągu pierwszej doby po porodzie surowicy zawierającej skoncentrowane przeciwciała przeciwko wielu rodzajom bakterii najczęściej powodujących septyczne zapalenie stawów u źrebiąt zwane powszechnie kulawką.Jak wykonuje się szczepienia przeciwko grzybicy skórnej?

Obecnie na rynku znajduje się jedna szczepionka przeciwko grzybicy skóry powodowanej przez grzyby z rodzaju Trichophyton spp., która nazywa się INSOL DERMATOPHYTON ®. Można ją stosować profilaktycznie szczepiąc konia dwukrotnie w odstępie 4 tygodni, a następnie co 6 miesięcy lub też terapeutycznie gdy mamy już istniejącą grzybice skóry i chcemy podnieść odporność naszego konia. Wówczas szczepimy dwukrotnie w odstępie 2 tygodni.


Załączniki