Menu

Diagnostyka kulawizn i medycyna sportowa

Głównym przedmiotem naszej działalności jest diagnostyka kulawizn i zaburzeń ortopedycznych. U podstaw prawidłowej diagnostyki zawsze leży staranne badanie kliniczne z badaniem w ruchu na twardym i miękkim podłożu wraz z przeprowadzeniem prób zginania oraz znieczuleniami diagnostycznymi nerwów, znieczuleniami diagnostycznymi stawów. Dysponujemy odpowiednim zapleczem aby w każdych warunkach pogodowych przeprowadzić również badanie pod jeźdźcem.

 
W celu dalszej diagnostyki używamy nowoczesnej techniki rentgena cyfrowego oraz nowoczesnej aparatury ultrasonograficznej. Wykonujemy badania kończyn we wszystkich niezbędnych projekcjach, łącznie ze zdjęciami kolan, wyrostków kolczystych kręgosłupa, badanie USG  ścięgien, stawów, grzbietu, rektalne badanie stawów lędźwiowo-krzyżowych i krzyżowo-biodrowych oraz miednicy.

 
W bardzo skomplikowanych przypadkach prowadzimy stałą współpracę z wiodącymi klinikami w Niemczech dysponującymi rezonansem magnetycznym oraz scyntygrafią.

Medycyna sportowa polega na monitorowaniu stanu zdrowia koni sportowych oraz nadzorowaniu i wspomaganiu wykonywanego przez nie wysiłku. Konie sportowe podlegają szczegółowej kontroli pod kątem ortopedycznym i wydolnościowym. Medycyna sportowa to dziedzina medycyny weterynaryjnej  wymagająca od lekarza dobrej znajomości szczególnie fizjologii i ortopedii oraz współpracy z zawodnikiem, kowalem i trenerem danego konia. Pod naszym nadzorem znajdują się najlepsi jeźdźcy i konie we  wszystkich dyscyplinach jeździeckich w Polsce, głównie w skokach przez przeszkody ale też  ujeżdżeniu, WKKW i powożeniu.


Załączniki